You are on page 1of 12

OŠ''Dragoljub Ilić'' Dračić

TO JE NAŠE SELO
Integrativna nastava sa primenom lutkarstva

Lucija Tasić

OPŠTI PODACI O ČASU:


Naziv škole: OŠ''Dragoljub Ilić''
Mesto: Dračić
Predmet: Srpski jezik, matematika, svet oko nas, likovna kultura sve u
korelaciji sa muzičom kulturom
Razred: 2.
Datum: 27. februar 2009.
Saradnici –glumci na 1. Mira Stijepović Mihajlović –školski pedagog/psiholog
času: 2. Vesna Sirovljević –profesor razredne nastave
3. Ana Stanojević –profesor razredne nastave
4. Svetlana Janić –profesor razredne nastave
Saradnici u izradi lutaka: Učenici 2. razreda
Učitelj: Lucija Tasić

STRUČNI PODACI O ČASU:

Nastavna jedinica i tip časa: Osnova časa je nastavna jedinica iz srpskog jezika
Sedam prutova-Narodna pripovetka- Obrada (kroz primenu
lutkarstva)
Matematika -Množenje i deljenje brojem 7 – Utvrđivanje i
vežbanje
Svet oko nas- Naselja-selo- Obnavljanje gradiva
Likovna kultura- Moje selo – Obrada
Nastavna sredstva: čitanka, scenario za lutkarsku predstavu autora Lucije Tasić,
audio
CD, lutkarski paravan, lutke na štapu, nastavni listići za grupe,
kolaž papir, tempere , makaze, karton
Tehnička pomagala: Računar
Nastavne metode: tekstualna, metoda pisanih radova, razgovor, demonstrativna,
metoda usmenog izlaganja, ilustrativna, ambijentalna,
kooperativna, radioničarska, metoda scenske igre
Oblici rada: individualni, u paru ( rad u paru bi u stvari trebao biti grupni rad,
ali je neizvodljivo zbog malog broja dece u odeljenju), frontalni
Korelacija: Svi navedeni časovi su u korelaciji međusobno i u korelaciji sa
muzičkom kulturom

Specijalni oblik nastave: Integrativno učenje sa primenom lutkarstva u redovnoj


nastavi
Trajanje časa: 135 minuta – tri školska časa
Aktivnosti učenika: posmatra, sluša, govori, zaključuje, organizuje, sarađuje,
prezentuje, procenjuje
Aktivnosti učitelja: organizuje čas, glumi, upućuje, instruira, pomaže, podstiče,
uvodi inovacije u nastavni proces, kontroliše rad učenika

CILJ ČASA:Obrada novog gradiva iz srpskog jezika i utvrđivanje i obnavljanje


savladanog gradiva iz matematike i sveta oko nas kroz integraciju srodnih sadržaja iz
različitih nastavnih predmeta gde se svim predmetima posvećuje ista pažnja. Povezivanje
integrativne nastave sa lutkarstvom.

ZADACI ČASA:
OBRAZOVNI: - savladavanje novog gradiva i utvrđivanje i obnavljanje starog kroz dobro
osmišljene i vođene aktivnosti

- uvođenje inovacija u nastavni proces

-otvaranje prostora i stvaranje mogućnosti za raznovrsne aktivnosti učenika


u nastavi

FUNKCIONALNI:
- razvijanje i jačanje samopouzdanja i zadovoljstva u nastavi

- korišćenje postojećih dečijih interesovanja da bi se nastava približila


učenicima i učinila smislenijom i zanimljivijom

- podržavanje aktivnosti i samostalnosti


učenika i njihovo brižljivo usmeravanje

- razvijanje kreativnosti

-razvijanje sposobnosti za javno nastupanje pred razredom


VASPITNI: - razvijanje ljubavi prema lutkarstvu i scenskom izvođenju

- vaspitavanje odgovornosti u radu

- vaspitavanje saradničkih odnosa

- izražavanje vlastitog mišljenja


ESTETSKI: - razvijanje osećaja za lepo kroz scenu, glumu, lutke, likovne radove
- razvijanje estetskih stavova i kriterijuma

VREMENSKA ARTIKULACIJA ČASA:


Uvodni deo : 45 minuta
Glavni deo: oko 45 minuta

Završni deo: oko 45 min

Prethodna situacija: Praksa u našoj školi postaje održavanje oglednih časova sa


primenom inovativnih modela rada u nastavi. Imali smo više
časova integrativnog učenja u ovoj školskoj godini, tako da su
deca naučena na ovaj način rada. Tako smo radili čak i u 1.
razredu. Takođe smo imali i više časova sa primenom lutkarstva u
redovnoj nastavi, posebno na časovima srpskog jezika. Međutim,
prvi je put, da spojim integrativno učenje sa lutkarstvom. Ovo je
pravi izazov za učitelja, a biće verovatno i za decu. U pripremanju
lutkarske predstave učestvuju učitelji i pedagog škole u
dvostrukim ulogama. Sami učenici su učestvovali u izradi lutaka
na štapu (od stiropora) na časovima slobodnih aktivnosti i likovne
kulture.
Sadržaj rada

Uvodni deo: - Kratak razgovor o narodnim umotvorinama


- Učitelj čita tekst Sedam prutova
- Prvi utisci dece o tekstu
- Usmereno čitanje teksta
- Kratak razgovor o tekstu
- Glasno čitanje teksta
- Isticanje cilja časa
- Lutkarska predstava ''Sedam prutova'' predstavu prati muzika
Frulaški razgovor -Narodna pesma iz Srbije
- Utisci dece
- Podela dece u parove prema afinitetima i podela zadataka
-Davanje instrukcija za rad

Glavni deo: - učenici rade svoje zadatke u parovima


- učitelj pomaže i nadgleda rad
- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to potrebno
- učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju nejasnoća
-ako neki par završi pre prebacićemo ga u grupu za likovno jer taj
par će imati malo više posla od ostalih

Završni deo: - prezentacija učeničkih radova


- pevanje narodne pesme Oj Moravo
- povratna informacija o savladanosti gradiva - individualan rad na
nastavnom listiću
-ako učenici izraze želju mogu probati da i oni izvedu predstavu
čitajući scenario
- utisci dece o času

TOK ČASA

DEO SADRŽAJ RADA NAST. NAST. OBLICI


ČASA METODE SREDSTVA RADA
LUTKARSKI PARAVAN,LUTKE NA ŠTAPU, TEKST-ČITANKA, LUTKARSKI SCENARIO,AUDIO CD
AMBIJENTALNA, TEKSTUALNA, RAZGOVOR, METODA SCENSKE IGRE

FRONTALNI,INDIVIDUALNI
- Kratak razgovor o narodnim
umotvorinama

U - Učitelj čita tekst Sedam prutova

V - Prvi utisci dece o tekstu

Usmereno čitanje teksta


O
-Glasno čitanje teksta
-Kratak razgovor o tekstu
D
- Isticanje cilja časa

N - Lutkarska predstava ''Sedam


prutova'' predstavu prati muzika
Frulaški razgovor -Narodna pesma
I iz Srbije

- Utisci dece

D - Podela dece u parove prema


afinitetima i podela zadataka

-davanje instrukcija za rad


E

DEO SADRŽAJ RADA NAST. NAST. OBLICI


ČASA METODE SREDSTVA RADA
NAST

PARU
AMBI

AVNI

- učenici rade svoje zadatke u parovima


JENTALNA, TEKSTUALNA, METODA PISANIH RADOVA, KOOPERATIVNA,

LISTIĆI ,TEKST-ČITANKA, AUDIO CD, KOLAŽ PAPIR, TEMPERE,


- učitelj pomaže i nadgleda rad
G
- davanje dodatnih instrukcija tamo gde je to
L potrebno

A - učenici sarađuju i traže objašnjenje ako imaju


nejasnoća
V
-ako neki par završi pre prebacićemo ga u

MAKAZE, KARTON
N grupu za likovno jer taj par će imati malo više
posla od ostalih

RADIONIČARSKA
I

DEO SADRŽAJ RADA NAST. NAST. OBLICI


ČASA METODE SREDSTV RADA
A
ZAVRŠNI DEO

UČENIČKI RADOVI,AUDIOB CD, NASTAVNI LISTIĆI

U PARU, FRONTALNI, INDIVIDUALNI


USMENOG IZLAGANJA, METODA PISANIH RADOVA
ILUSTRATIVNA,DEMONSTRATIVNA,METODA
- prezentacija učeničkih radova

- pevanje narodne pesme Oj Moravo

- povratna informacija o savladanosti


gradiva - individualan rad na nastavnom
listiću

-Deca mogu da pokušaju da izvedu


predstavu

- utisci dece o času

Grupa za srpski jezik

1. Gde se dešava radnja narodne pripovetke Sedam prutova?


_____________________________________________________
2. Ko su likovi narodne pripovetke Sedam prutova?
_____________________________________________________
3. Koje osobine imaju sinovi?
_____________________________________________________
4. Navedi koje osobine ima otac:
_____________________________________________________
5. Kakve su komšije u pripovetki?
_____________________________________________________

6. Kako je otac pokazao sinovima da ne treba da se svađaju?


_____________________________________________________

7. Koja je poruka ove pripovetke?


____________________________________________________

8. Pokušaj da izraziš poruku pripovetke odgovarajućom narodnom poslovicom:


_______________________________________________

9. Podvuci narodnu poslovicu koja odgovara ovoj pripovetki:


Prijatelj se u nevolji poznaje.
Složna braća grade nove dvore, a nesložna i stare razore.
Teško drugu bez druga i slavuju bez luga.

10. Nastavi priču da vidimo šta je dalje bilo sa braćom:


________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________

11. Podvuci crvenom bojom imenice, a plavom glagole:


Imao otac sedam sinova, sedam svađalica.
Bilo je sebičnih i rđavih suseda koji su se radovali njihovom svađanju i njihov nazadak skretali su
na svoju korist.

12. Zaokruži ono što misliš da je potrebno da bi ljudi bili složni:

a) Ne vređati druge.
b) Ćutati o problemu.
v) Uvek da bude kako ti kažeš.
g) Slušati predloge drugih.
d) Otvoreno reći kad ti nešto smeta.
đ)Biti oštar i drzak prema drugima.
e) Biti miroljubiv.
ž) Slušati druge a ćutati o svojim željama.
z) Razumeti druge.
i) Pokazati drugu da ti je važan.
Grupa za matematiku

1. Na livadi je bilo 49 leptira, a na jednom bokoru cveća 7 puta manje. Koliko je leptira bilo na
cveću?
_____________________
____________________________________________________________

2. Otac je imao 7 sinova. Svaki od njih je imao po troje dece. Koliko je ukupno deda imao unučadi?
____________________
___________________________________________________________

3. Otac je napravio 7 snopova od pruća. Svaki snop je imao po 5 prutova. Koliko je ukupno pruća
potrošeno za pravljenje snopova?
____________________
___________________________________________________________

4. Baka je ubrala 28 jabuka za svojih 7 unučića. Svako unuče je dobilo isti broj jabuka. Po koliko
su dobili?
_____________________
___________________________________________________________

5. 7 sinova kupilo je seno. Svaki je napravio po 2 plasta. Koliko je ukupno plastova?


_____________________
__________________________________________________________

6. Baka je imala 6 krava. Svaka krava daje u proseku 7 litara mleka. Koliko ukupno mleka daju
krave?
____________________
_________________________________________________________

7. Na livadi pase 56 ovaca. Jaganjaca je 7 puta manje. Koliko ima ukupno ovaca i jaganjaca?
_______________
_____________________
_________________________________________________________

8. 7 krmača oprasilo je po 9 prasadi. Koliko je ukupno prasadi?


________________
_______________________________________________________

9. U kanti je 70 kilograma meda, a u teglama 7 puta manje. Koliko ukupno ima meda u teglama i
kanti?
________________
________________________
_______________________________________________________

10. Sastavi jedan tekstualni zadatak sa množenjem ili deljenjem brojem 7 i izračunaj:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
______________________________________________
Grupa za likovnu kulturu

Materijal: kolaž papir, karton, makaze,tempere, četke za bojenje,mahovina, tutkalo

Od dobijenog materijala napravite sliku brdsko-planinskog sela.


Nastavni listić

Zaokruži tačan odgovor:

1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:


a) narodna pesma a) svađalice
b) narodna pripovetka b) rugalice
v) narodna priča v) tužibabe
2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:
a) sedam sinova a) Sloga kuću gradi
b) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavom
v) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje

Nastavni listić

Zaokruži tačan odgovor:

1.Sedam prutova je : 3. Sinovi su bili:


a) narodna pesma a) svađalice
b) narodna pripovetka b) rugalice
v) narodna priča v) tužibabe
2. Otac je imao: 4. Poruka teksta:
a) sedam sinova a) Sloga kuću gradi
b) šest sinova b) Teško nogama pod ludom glavom
v) osam sinova v) Prijatelj se u nevolji poznaje

You might also like